Zašto je san važan

Ah, slatka tišina bebe koja čvrsto spava. Verovatno vam je laknulo kada zaspu – i vi konačno možete da se odmorite! Iako ste srećni što konačno imate malo vremena za sebe, postoji još jedan razlog da se osećate dobro kada se beba odmara: san igra neizmerno važnu ulogu u razvoju mozga vaše bebe.
Neke važne brojke o snu i bebama
Vreme kada beba odlazi na spavanje kao i trajanje sna su veoma produktivni periodi za vašu bebu.
- Bebe provode 80% svog vremena u aktivnom snu dok su u materici
- Od rođenja do druge godine, deca provode više vremena u snu nego budna
- 40% detinjstva provodi se u snu
- Polovina njihovog sna je u aktivnoj fazi (REM spavanje) do 6 meseci života
- Upravo zato, u ovim ranim fazama života mozak je najzaposleniji u rastu
Faze bebinog sna
Baš kao i odrasli, vaša beba prolazi kroz dve glavne vrste sna: aktivna (brzo kretanje očiju, poznato i kao REM – rapid eye movement) i ne-REM faza – (nonrapid eye movement). Obe ove faze su podjednako blagotvorne za vaše zlato.
Aktivna faza REM – u njoj se regenerišu i povezuju ključne neuronske ili moždane ćelije. Mozak bukvalno postavlja tragove za sve što nauči, ukidajući malo korišćene veze. Aktivan san je takođe vreme kada sanjamo.
Ne – REM faza – u ovoj fazi mišići dobijaju povećano snabdevanje krvlju, obnavlja se energija i dolazi do rasta i regeneracije tkiva.
Šta se sve dešava kada beba spava
Iako izgleda kao da vaša beba samo dremka, realnost je da se ogromna količina fizičkog i mentalnog razvoja dešava tokom njihovog sna. Neophodan sloj masti koji se zove mijelin formira se oko nervnih vlakana tokom spavanja, a nedavna istraživanja pokazuju da se veze između leve i desne hemisfere mozga dece jačaju upravo tokom sna.
Sve ovo pomaže da funkcije mozga sazrevaju, pozitivno utiču na kritičke sposobnosti kao što su jezik, pažnja i kontrola impulsa. Aktivnost mozga tokom sna ima direktan uticaj na sposobnost deteta da uči, dok hronični nedostatak sna može uticati negativno, pa čak uticati na razvojne poremećaje i poremećaje raspoloženja.
Jednostavno rečeno, san gradi i hrani mozak vaše bebe.
Prvih nekoliko meseci prirodno je da se vaše dete budi svaka dva do četiri sata da bi se nahranilo. Nadamo se da se sa svakim mesecom koje prolazi povećava vreme koje vaša beba provede budna tokom dana, a takođe se povećavaju i njeni sati spavanja noću.
Da biste došli do te tačke, može vam pomoći da uspostavite rutinu pre spavanja.
Evo tri saveta za hranjenje i obuku za spavanje vaše bebe:
Savet br. 1 Počnite sa kupanjem
Okupajte bebu i nežno masirajte hidratantnom kremom. Bez obzira koliko je mala, obucite je u pidžamu i ugasite svetla pre nego što je nahranite.
Savet br. 2 Neka bude tamno
Ako je vašoj bebi i dalje neophodno noćno hranjenje (negde do četvrtog meseca, ili ako beba ima zastoj u dobijanju na težini), a dok ne bude mogla da prespava celu noć, budućnoj rutini može pomoći da se ovo hranjenje razlikuje od dnevnog. Uspostavljajte rano naviku da je noć za spavanje, da je noću mrak, i da to nije razlog ta strah. Noću držite stimulaciju na minimumu. Pokušajte da koristite noćno svetlo, ili ako ima dovoljno svetlosti spolja, preskočite i to, umesto da uključite jaka svetla.
Savet br. 3 Ostanite mirni
Smanjite razgovore i koristite tihi, miran glas kada hranite bebu pre spavanja. Ovo im može pomoći da lakše spavaju nakon što su jeli. Počeće da shvataju da ova rutina dolazi noću i, nadamo se, da će im pomoći da spavaju duže.
Isprobajte ovu rutinu za uspavljivanje svoje bebe dok se približava tromesečnom roku! Ukoliko ipak pred sobom imate upornu nespavalicu, Uspavanka tim vam je uvek na raspolaganju za konsultacije oko programa spavanja kao i za trening koji će vam pomoći da i vaš i bebin san bude što kvalitetniji, a vi zadovoljni i srećni.