Suočavanje sa noćnim strahovima kod beba i male dece

Kako vaše dete razvija svoj jezik kao veštinu razumevanja, možda ćete početi da uviđate da se blago ispoljava njihova anksiozna strana. Kako njihova mašta počinje da cveta, tako rastu i njihovi strahovi od nepoznatog.
Čudovišta u ormanu, strah od mraka i razne druge strepnje oko mraka mogu početi da se pojavljuju kada je vreme za spavanje što dovodi do toga da napuštaju svoju sobu usred noći i traže da se popnu u krevet kod svojih roditelja. I kako uspavati bebu kad je nervozna i uplašena?
S jedne strane, ne bi trebalo da budete previše rigorozni, ali takođe ne želite da ostavite utisak da se ima čega plašiti. Uspostavljanje ravnoteže između to dvoje bi trebalo da bude od velike pomoći u obnavljanju pozitivnog stava vašeg mališana o vremenu spavanja i da ponovo mirno spavaju tokom noći.
Identifikujte njihove strahove i brige
Pitajte svoje dete čega se plaši i dajte mu priliku da detaljno objasni, ili da nacrta. Imajte na umu, bez obzira na to koliko vam se ove brige mogu činiti neosnovanim ili ponekad čak i smešnim, one su stvarne za vašu decu koliko i uljez u kući za vas, tako da nemojte se smejati kada vam ih poveravaju i razgovorom ne činite da oni postanu što realniji. Shvatite ih ozbiljno, ali objasnite razliku između stvarnosti i fantazije što jasnije i stvarnije.
Do sada smo imali priliku da razgovaramo sa puno roditelja koji govore svojoj deci da će ih zaštititi od stvorenja i čudovišta, ili čak stavljaju malo vode u bocu sa raspršivačem i nazivaju je „Rasterivač čudovišta“. Ne savetujemo vam ovo, jer to podržava uverenje vašeg deteta da ove stvari postoje, ali možemo preduzeti mere da ih sprečimo. Na osnovu našeg iskustva efikasnije je stalno uveravati svoje dete da su strahovi zapravo samo u njihovoj mašti.
Pripremite bezbednosne objekte i noćna svetla
Ko može iskreno da kaže da se nisu osećali sigurnije sa svojim omiljenim ćebetom ili plišanom životinjom pored sebe kada su bili mali? Ljubav je fantastičan alat za pomoć vašem mališanu kako bi se osećali bezbedno u svom krevetu, bez obzira na oblik. Do sada smo imali priliku da kroz Uspavanka program upoznamo divne mališane koji su uspevali da razvijaju noćne veze gotovo za sve – od ćebadi preko čarapa do tvrdih plastičnih dinosaurusa. Ako je bezbedno i daje vašem detetu osećaj sigurnosti, prepustite mu se. Svakako je bolje nego da dete ne spava celu noć.
Što se tiče noćnih svetala, neka budu što prigušenija i potražite svetla toplih boja. Što je niže na Kelvinovoj skali, to bolje. Plavo svetlo (ili više od Kelvinove skale) stimuliše proizvodnju kortizola i inhibira melatonin, što je potpuno suprotno od onoga što želimo tokom noći.
Ne unosite mališane u svoj krevet
Ovo može biti izazovno, znamo. Veoma je prirodan instinkt da dozvolite svom detetu da se popne u krevet kod vas ako je sanjalo ružan san ili imalo strašni trenutak u noći, ali to može vrlo brzo dovesti do toga da vaše dete se žali na noćne more ili čudovišta samo da bi ušlo u vaš krevet. Predlažemo da ih otpratite do njihove sobe, uverite ih da su bezbedni i sigurni, i da im pružite onoliko udobnosti koliko im je potrebno da bi se smestili. Ako su zaista u velikom strahu, možete malo da legnete u njihov krevet sa njima, ali obavezno napustite sobu pre nego što zaspu kako ne bi postali zavisni od toga da ste pored njih kako bi zadremali.
Isključite ekrane najmanje sat vremena pre spavanja
Kao što samo ranije pomenuli, plavo svetlo sa televizora, telefona i tableta ometa sposobnost tela da proizvodi melatonin, što znači da postoji veći potencijal za noćno buđenje, kao i više vremena provedenog u REM fazi – kada se sanja.
Upotreba elektronike pred spavanje može pomoći u tome da se vaše dete budi tokom noći pa isključite uređaje najmanje sat vremena pre spavanja i izbegavajte bilo kakve priče ili aktivnosti koje bi mogle biti zastrašujuće ili stimulativne za vaše dete.
Želimo vam mirne i slatke snove, a ukoliko vam je potrebna podrška u prevazilaženju ovog problema – zakažite besplatne konsultacije da zajedno pobedimo nevaljala čudovišta 🙂