Koliko beba treba da spava

Prva godina bebinog života ispunjena je velikim brojem prekretnica. Redovno spavanje tokom noći može biti ono čemu se roditelji najviše raduju, ali je ujedno i nešto što samo mali broj beba intuitivno radi samo. Velikoj većini potrebna je pomoć (ne mislim samo u formi zvuka fena).
Spavanje je neophodno za ljudski razvoj. Tokom sna mozak doživljava intenzivnu aktivnost, izgrađujući temelje za to kako učimo i rastemo, uključujući razvoj našeg ponašanja, emocija i imunološkog sistema. Loš san u detinjstvu je povezan sa problemima sa kognitivnim performansama, socijalnim veštinama, gojaznošću i kasnijim kvalitetom života.
Vaša beba će vam obično dati do znanja da je spremna za spavanje uznemirenim ponašanjem, plačem, zevanjem ili trljanjem očiju. Možete koristiti ove znake da uspostavite raspored koji im odgovara.
Roditeljima može biti potrebno neko vreme da se prilagode rutini spavanja novorođenčeta i nauče kako da pomognu da njihova beba dobro spava. Prirodno je imati pitanja o tome šta se smatra normalnim navikama spavanja, koliko beba treba da spava u kom uzrastu i koje promene se mogu desiti tokom prvih 12 meseci života vašeg deteta.
Koliko spavanja treba bebama?
Obrasci spavanja će se promeniti tokom prve godine bebinog života, uključujući broj potrebnih sati sna i trajanje perioda spavanja tokom dana i noći.
0 do 3 meseca:
Normalno je da novorođenče provede 14 do 17 sati spavajući u toku 24-časovnog dana. Ovaj broj sati podeljen je na kraće periode kako bi se prilagodili hranjenju, promeni pelena i interakciji sa svojom porodicom. Dojene bebe obično jedu češće od beba hranjenih na flašicu, otprilike svaka 2 sata u odnosu na svaka 3 sata. Američka akademija za medicinu za spavanje savetuje roditelje da ne brinu ako način spavanja njihovog novorođenčeta ne odgovara ovim okvirima, jer su odstupanja u prva 4 meseca normalna.
3 do 6 meseci:
Počevši od oko 3 meseca starosti, vreme provedeno u snu beba treba da se smanji na 12 do 15 sati. Otprilike u to vreme, san takođe počinje da se konsoliduje u duže periode jer bebe mogu da izdrže duže bez hranjenja. Negde tokom ovog perioda većina beba počinje da spava celu noć, mada postoje izuzeci od pravila. Važno je napomenuti da se u četvrtom mesecu javlja i regresija sna.
6 do 12 meseci:
Od 6 meseci nadalje, noć je vreme kada bebe provedu veći deo sati sna. Međutim, drugi problemi kao što su nicanje zuba, ubrzani rast, bolesti ili regresija spavanja mogu početi da dovode do noćnog buđenja. Roditelji se mogu odlučiti da koriste specifičnije strategije za obuku spavanja ako bebe u ovoj fazi ne spavaju tokom noći.
Prva godina bebinog života ispunjena je velikim brojem prekretnica. Redovno spavanje tokom noći može biti ono čemu se roditelji najviše raduju.
Realan cilj je da pomognete vašoj bebi da spava uzastopno tokom cele noći u periodu od četvrtog meseca pa do prvog rođendana. Kako odrastaju, njihove potrebe za snom će postati sličnije potrebama odraslih.
Kako pomoći vašoj bebi da zaspi
(i da prespava celu noć)
Uspostavljanje rutine kojoj ćete biti dosledni je ključno kako bi vaša beba naučila da spava tokom noći. Tokom prvih nekoliko meseci, raspored spavanja vaše bebe će u velikoj meri biti diktiran načinom ishrane. Međutim, kako rastu, moći će sve duže i duže između hranjenja. U ovom trenutku možete početi da se pridržavate dnevnog i noćnog rasporeda.
Da biste pomogli svojoj bebi da uspostavi zdrav ritam, počnite tako što ćete se pobrinuti da vaša beba dobija dovoljno dnevne svetlosti i stimulacije tokom dana. Dok je novorođenčetu potrebno nekoliko dremki tokom dana, kako beba raste možete eksperimentisati kako biste pronašli raspored dremanja koji će vašu bebu učiniti dovoljno umornom da zaspi noću, a da nije preumorna.
Javite nam se kako bi zajedno krerali rutinu spavanja prilagođenu individualnim potrebama vaše bebe i vas. Uspavanka tim vam je na raspolaganju i pružiće vam svu potrebnu pomoć i podršku da lepo i mirno nam spavate 😊
Besplatne konsultacije dostupne s prijavom na link ispod.