Kako bebu naučiti razlici između dana i noći?

Novorođene bebe ne znaju kada je dan i noć jer su poslednjih devet meseci provele u materici. Kao rezultat toga njihov biološki sat još nije razvijen. Beba je zamenila dan za noć i to se često dešava. Dakle, ako je vaša novorođena beba budna cele noći i spava ceo dan, to je nažalost vrlo uobičajeno! I dok se vi pitate koliko beba treba da spava ili da li da koristim fen za uspavljivanje bebe one po celu noć prave žurku dok preko dana dremaju. Koliko god ovo zvučalo zabavno, sigurni smo da vam u tri ujutru ni najmanje nije do ove vrste zabave.
Dobra vest je da se ova faza obično završava do 6-8 nedelja starosti i da smo tu da zajedno prođemo kroz ovaj proces tako da vam neće biti potrebna bilo kakva aplikacija za uspavljivanje bebe ili bilo šta slično. Znamo da ovo može izgledati kao večnost ako kod kuće imate bebu od dve nedelje, ali pokušajte da budete strpljivi, koliko god je to nažalost iscrpljujuće.
Ovakav ritam traje kratko vreme, a uspostavljanje rutine više se komplikuje činjenicom da bebe imaju veoma mali želudac, tako da moraju da se hrane veoma često. Postepeno, vaša beba će razviti sopstveni unutrašnji ritam na koji utiče izlaganje dnevnom svetlu. On ili ona će početi da spavaju duže tokom noći, ali i da duže ostaju budni tokom dana. I dok se pitate koliko beba treba da spava druga dobra vest je da postoje koraci koje možete preduzeti da biste ubrzali ovaj proces:
Izložite bebu što je moguće više prirodnoj svetlosti tokom dana. Izvodite bebu u šetnjice, na sunce, jer će prirodna svetlost (čak i kad je oblačan dan) pomoći u uspostavljanju pravilnog hormonalnog ritma melatonina i kortizola. To će pomoći da naučite telo vaše bebe razliku između dana i noći. Veoma je važno da beba i tokom dana i tokom noći spava u svom krevecu.
Kada je vreme za noćni san, vrlo je važno da soba bude zamračena i da se vaša večernja rutina razlikuje od dnevne.
Noću koristite roletne (posebno korisne tokom leta) i uverite se da je tiho i smirujuće. Tokom noćnog hranjenja izbegavajte da stimulišete bebu. Neka vaš glas bude tih i imajte minimalan kontakt očima. Promenite bebi pelenu samo ako je to zaista neophodno. U kombinaciji sa uspavljujućim efektima tame i topline, ovo će na kraju pomoći vašoj bebi da nauči razliku između dana i noć.
Ukoliko vam je potrebna naša podrška u ovome, zakažite još sada besplatnu konsultaciju.
Želimo vam mirne i slatke snove!