Četiri saveta kada beba neće da spava

„Ono što bi trebalo da se uradi na kraju, mora da se uradi odmah.”
Ovo je citat koji uglavnom koriste sportski treneri, ali svakako je primenjiv i van sveta sporta. Naročito kada su u pitanju bebe.
Ne mogu vam reći koliko puta sam čula roditelje koji mi govore: „Jednostavno mislim da još nije spreman za trening spavanja“ ili „Znam da je to loša navika, ali za sada funkcioniše. Uskoro ću ga odviknuti od toga.”
Uskoro.
Uskoro, što znači: „U međuvremenu, nastaviću da radim stvari za koje znam da su kratkoročna rešenja i kojih ćemo se kasnije jako teško odreći.“
Nemojte pogrešno shvatiti moje namere, samo želim da vam pomognem da zajedno ispravimo navike koje vama i vašoj bebi ne dozvoljavaju da se lepo odmorite i da vaš san bude kvalitetan.
1. Zdravo mraku, stari prijatelju.
Svetlost, prirodna ili veštačka, šalje poruku našem mozgu da je dan, a ne vreme za spavanje. Proizvodnja melatonina je pokrenuta mrakom, te je dobro da počnete da gasite svetla sat vremena pre nego što planirate da spustite bebu u krevetac. (Posebno je važno da beba ne bude izložena ekranima telefona ili tableta koji emituju plavo svetlo posebno štetno za proces umirivanja bebe pred spavanje).
Za bebe koje se rano bude, uložite nešto novca u roletne ili tamne zavese. Možete dobiti pristojan set za manje od 1.500 dinara, a mnogi roditelji su mi rekli da je to najbolji novac koji su ikada potrošili.
2. Smanjite temperaturu sobe
Roditelji kojima je ovo prva bebica mogu posvećivati jako puno pažnje udobnosti svojih beba, a preterano utopljavanje bebe (posebno tokom zimskih meseci) je jedna od najčešćih grešaka koju svi pravimo.
Bebe, kao i starija deca, najbolje spavaju kada im je toplo i udobno u hladnom okruženju. Topla noćna pidžamica i hladna dečija soba, sa temperaturom između 18°C i 21°C je najbolji način da se obezbedi da bebi bude udobno tokom noći.
Setite se i sami, kada ste bili deca najlepše ste spavali kod bake u selu gde se loži – u prohladnoj sobi zavučete se ispod debelog jorgana i ne mrdnete se do jutra.
3. Neka bude dosadno
Siguno ste sobicu ili deo oko kreveca gde spava vaše čedo uredili sa posebnom ljubavlju i pažnjom. Vrteškica iznad kreveca, šarena posteljina, igračkice koje su zakaćene za ogradicu – da bebin pogled bude stimulisan i da se oseća prijatno. I niste pogrešili jer je sve ovo dragoceno za aktivaciju vaše bebe tokom dana.
Ipak, kada je vreme za dnevnu dremku ili noćno spavanje važno je da okruženje vaše bebe bude bez stimulansa.
Predlažemo vam da u odvojenom delu sobe pripremite kutak za igru sa svojom bebom, a krevetac rasteretite svih onih pratećih igračkica i šarenih boja.
4. Budite predvidljivi
Dobro planirana, konzistentna rutina odlaska na spavanje doprinosi dobrom snu, kako kod odraslih tako i posebno sa bebama. Kada njihova tela i mozak počnu da prepoznaju signale koji ukazuju na predstojeće vreme za spavanje, počeće da se pripremaju za veče čim taj prvi korak počne.
Njihovi nivoi energije će početi da opadaju, proizvodnja melatonina će se pokrenuti, a mišići će početi da se opuštaju, tako da dok im budete dali poljubac za laku noć, njihov sistem bi trebalo da bude spreman za dug san koji obnavlja kako njihovo majušno telo, tako i aktivan um.
I za kraj…
Podučavanje vašeg deteta veštinama spavanja nije operacija za jednu noć. Potrebno je neko vreme, mnogo ponavljanja i dosta discipline i marljivosti od strane roditelja, ali za one od vas koji očajnički žele samo malo olakšanja, ovi saveti bi trebalo da pomognu vama i vašem detetu da dobijete još nekoliko sati zatvorenih očiju, počevši od večeras.
Naši konsultanti će vam uvek rado pomoći sa dodatnim savetima, a naš program uspavljivanja vam je uvek dostupan. Zakažite besplatne konsultacije da zajedno kreiramo najpogodniju rutinu spavanja za vas i vaše najmilije.