Da li mogu da spavam sa bebom dok prolazimo trening spavanja?
Ne. Ne možete.
Izvinite što smo toliko direktni, ali to je zaista iskren odgovor. Možemo da ulazimo u detalje dok idemo dalje, ali za one od vas koji su samo želeli „da ili ne“, mislili smo da vam to damo bez velikog uvoda.
Zašto onda mislimo da se trening spavanja i deljenje kreveta međusobno isključuju?
Kada upoznamo nove klijente koji su do sada delili krevet sa svojom bebicom, oni spadaju u jednu od dve grupe.
- Roditelji koji žele da izvuku svoju decu iz kreveta
- Roditelji koji žele da zadrže svoju decu u krevetu, ali žele da bolje spavaju
Za one roditelje koji žele da saznaju kako bebu naučiti da spava sama, imamo različite pristupe koje personalizujemo na osnovu bebine ličnosti, temperamenta i ustaljenih navika spavanja.
Za one u grupi dva, imamo samo jedan pristup. Zaista želimo da vam pomognemo, ali je najbolje da nam pišete kada zaista budete spremni da bebu premestite u svoj krevetić jer tek tada trening spavanja zaista ima pravog smisla i može pomoći celoj vašoj porodici.
Nažalost, koliko god vam se činilo da je zajedničko spavanje trenutak u kom se rađa bliskost i povezanost sa bebom, ovo je ipak samo zbunjujuće za nju. Dan je vreme za hiljadu poljubaca i igru, a noć je za spavanje kako bi i vi mogli lepo da se odmorite i prikupite snagu za sve obaveze koje vas očekuju tokom dana.
U situaciji deljenja kreveta, beba obično ima pristup dojci kad god to želi, a to je skoro uvek njihov oslonac za uspavljivanje i za nastavak spavanja ukoliko se probude tokom noći. Probude se noću, nakon što završe ciklus spavanja, i instinktivno idu na dojku. Ne nužno zato što su gladni, već zato što je to način na koji znaju da zaspu.
Odrasli rade istu stvar. (Pa, očigledno nije potpuno ista stvar. U suprotnom bi vaš muž bio prognan na kauč za nedelju dana :)) Ali mi svakako imamo rutine i strategije koje koristimo da zaspimo kada se noću probudimo. Obično su vrlo kratke i jednostavne, poput okretanja na leđa, uzimanja gutljaja vode, okretanja jastuka ili umotavanja ćebadi oko nas, ali to su veštine spavanja, baš kao i dojenje.
Dakle, ako ćete prekinuti tu vezu između dojenja i uspavljivanja, što morate da uradite ako želite da vaša beba spava celu noć, a da vas ne probudi, onda beba mora da nauči novu veštinu; onu koji vas ne uključuje. To svakako neće biti lako jer je ovo jako dugo njihov omiljeni način uspavljivanja, ali tu smo da zajedno prođemo kroz ovaj proces.
Ako ste odlučni da ostanete u neposrednoj blizini svoje bebe dok spava, pokušajte da koristite dodatni krevet u sobi jer jednostavno ne postoji dobar način da naučite bebu da ne ručka tokom noći ukoliko leži kraj vas i oseća vaš miris i prisustvo.
Još jedna poslednja misao na ovu temu – do sada smo imali prilike da čujemo naše drage roditelje koji su pohađali Uspavanka program kako nam govore – napustiće naš krevet kada budu spremni”, “ovo traje samo kratko vreme, mazimo ih dok su mali i još uvek to žele”, “neće spavati sa nama kada napuni 18” i drugo.
Dragi naši roditelji, dajemo vam zaista prijateljski savet – odvojte spavanje i maženje i budite uvereni da niste ništa manje odlični roditelji ukoliko deca ne spavaju sa vama. Čak šta više – učite ih šta znači odličan odmor koji proizilazi iz toga da svi mirno spavate.
Imali smo prilike da radimo sa roditeljima čija starija deca od 8 godina još uvek spavaju sa njima, a priključila se i beba. Verujte nam, neće sami jedne večeri nakon pranja zubića reći “Zapravo, mislim da ću večeras sama da spavam.”
Navike spavanja teško se menjaju, posebno kod dece, tako da je dan kada vaše dete spava u svom krevetu, u svojoj sobi, verovatno dan kada mu kažete da to zaista je neophodno.
Dobra vest je da kada se vaše dete preseli u sopstveni krevet i nauči neke samostalne veštine spavanja, obično će spavati mnogo bolje, čvršće i duže nego u vašem krevetu. Baš kao i vi i vaš partner, cela porodica će biti odmorna i osvežena ujutru, što dolazi sa čitavom kolekcijom mentalnih i fizičkih pogodnosti.