Kada deca žele da spavaju u krevetu svojih roditelja
Da li dete treba da spava sa roditeljima u krevetu? Oko ovog pitanja kao i oko mnogih drugih važnih stvari u odgajanju jednog deteta postoje oprečni stavovi.
Većina dece je u jednom trenutku poželela da spava zajedno sa roditeljima. Sa druge strane, brojni roditelji koji su prošli kroz naš program nam govore da su se u prvim mesecima bebinog života osećali sigurnije kada beba spava sa njima u krevetu i to je potpuno razumljivo.
Oni kojima je novopridošla beba prvo dete često smatraju da će na ovaj način imati bolju kontrolu nad bebinim snom, a sa druge strane često su i premoreni da bi bebicu, kada konačno zaspe, premeste u njen krevetac. Pored toga, beba tako slatko miriše, tako je mekana i želimo da nam je stalno blizu kako bismo uživali u njoj što više. Ipak, ono što se morate zapitati – da li je ovo i najbolja stvar za moje dete?
Koliko god ovo delovalo kao primaljivo rešenje, naš savet je da ipak posvetite vreme i savladate tu čudnovatu napravicu zvanu krevetac. Sa toliko ljubavi i pažnje ste birali posteljinu, boju i vrteškicu iznad kreveca da bi bila prava šteta bila da u njemu spava samo onaj predivni meda iz IKEA-e (uhvatili smo vas, priznajte 😊).
Zašto je toliko važno da beba ima svoj prostor za spavanje?
Odgovor na ovo pitanje se sam nazire – upravo zbog kvaliteta sna kako vaše bebe tako i vas.
Preko 40% dece u Evropi spava u istom krevetu sa roditeljima. Uticaj ovoga je poguban na brak velike većine parova. U jednoj od četiri porodice, dete u krevetu sa roditeljima je povod redovnih svađa, a skoro polovina očeva odustane i ode da spava u drugoj sobi (48% priznaje da im to otežava seksualni život). Oko 10% muškaraca je odbojno prema svojim partnerkama. Dodajte tome i neminovan bol u leđima (da, spavanje u nemogućim pozama, polu otkrivenih leđa ostavlja trajne posledice na vaše zdravlje) i shvatićete koliko toga žrtvujete.
Ono što je interesantno je da spavanje sa roditeljima ne čini decu srećnijom. Više studija govori u prilog tome da bebe koje nauče da spavaju u svom krevetiću, kasnije u detinjstvu daleko lakše usvajaju druge modele vaspitanja, učenja i njihov sveobuhvatni razvoj odvija se skladnije. Deca koja rano postaju samostalna, mnogo su sposobnija kada odrastu.
Ono u šta mi čvrsto verujemo je da je noć za spavanje. Maženje deteta, zagrljaji i poljubci su za kada je dete budno i kada je svesno ljubavi koju mu pružate. Nasmejani, zadovoljni i naspavani roditelji su bolje pripremljeni da preuzmu odgovornost i komuniciraju sa svojom decom sa puno ljubavi i strpljenja tokom dana, nešto što je od vitalnog značaja za razvoj dece. U isto vreme deci je potrebna pomoć da pronađu sopstvenu rutinu spavanja.
Važnost spavanja bez dece u krevetu za roditelje
Dok i sama nisam prošla kroz ovaj program koji mi je višestruko pomogao da razumem gde grešim u rutini spavanja svog deteta postavljala sam bebu u krevet kod sebe. Mnogi će se nažalost pronaći u sledećoj rečenici – neispavanost, bolovi u leđima i koliko god uspeli da uhvatite sati sna u toku noći ipak se budite neispavani. Ovo je upravo posledica toga da je vaše telo tokom noći u neprirodnom položaju, a vaš um na opezu jer se brinete za svaki bebin pokret dok spava pored vas. Takođe, razmislite i o intimi sa vašim partnerom. Svima nam je potreban dodir voljenog bića ma koliko voleli da naše malo čedo širi mekotu pored nas.
Razmislite kako vaše noći izgledaju i zapitajte se šta bi se sve u divnim danima vašeg roditeljstva pomenilo kada bi usvojili novu rutinu spavanja. Javite nam se i zajedno ćemo pronaći rešenje koje će vama pružiti dragoceni odmor, a vašoj bebi miran i kvalitetan san.